گروه خونی مادر و زردی نوزاد
بیشترین مشکل ناسازگاری گروه‌های خونی زمانی رخ می‌دهد که عمدتا مادران نوزادان گروه خونی O دارند و این در حالی است که نوزاد گروه خونی A یا B دارد.
در این مطلب از راهنمای زردی نوزادان با ناسازگاری گروه‌های خونی ABO که یک نوع رایج و معمولا خفیف بیماری همولیتیک در نوزادان است، آشنا میشوید. عبارت بیماری همولیتیک به این معناست که سلول‌های قرمز خون سریع‌تر از حد معمول می‌شکنند و همین باعث زردی، کم خونی و در موارد شدید منجر به مرگ می‌شود. در دوران بارداری شکست سلول‌های قرمز خون اگر گروه خونی مادر با کودک ناسازگار باشد، ممکن است رخ دهد و اگر این گروه‌های خونی در تماس با یکدیگر قرار بگیرند تشکیل آنتی بادی می‌دهند.
وقتی گروه خونی مادر و نوزاد ناسازگار است
بیشترین مشکل ناسازگاری گروه‌های خونی زمانی رخ می‌دهد که عمدتا مادران نوزادان گروه خونی O دارند و این در حالی است که نوزاد گروه خونی A یا B دارد. نوزادان نارس به احتمال بیشتری با مشکلات ناسازگاری گروه‌های خونی مواجه می‌شوند در حالی که نوزادان ترم و سالم به صورت خفیف تحت تاثیر قرار می‌گیرند. برخلاف بیماری همولیتیک که می‌تواند در نوزادانی که مادرشان گروه خونی منفی دارد رخ دهد، ناسازگاری گروه خونی معمولا در نوزادان اول رخ می‌دهد و در بارداری‌های بعدی شدیدتر نمی‌شود.
گروه خونی مادر و زردی نوزاد
ناسازگاری چیست؟
ناسازگاری گروه خونی در شرایط زیر اتفاق می‌افتد:
• مادر نوع O است و نوزاد B، A، یا AB است
• مادر نوع A است و نوزاد AB یا B است
• مادر نوع B است و نوزاد A یا AB است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *