دستورالعمل مراقبت از نوزادان RPA
سلطنتی بیمارستان پرنس آلفرد
فتوتراپی
معرفی
• فتوتراپی از سال 1958 برای درمان هیپربیلیوبینمی نوزادان استفاده شده است. این باعث می شود بیلی روبین اتصال نیافته از طریق پوست حمل شود که با ایزومریزاسيون ساختاری به شکل محلول در آب (لومیروبین) در بیاید که می تواند در ادرار دفع شود.

هدف از فتوتراپی کاهش سطح بیلی روبین غیر مرتبط با هدف جلوگیری از آنسفالوپاتی حاد بیلی روبین، کاهش شنوایی و کرن‌ایکتروس (به انگلیسی: Kernicterus نوعی اختلال نادر مغزی پایا است که در اثر رسوب کردن بیلیروبین در ماده خاکستری دستگاه عصبی مرکزی ایجاد می‌شود). است.
• لامپهایی که نور را بین طول موج 400 تا 500 نانومتر (حداکثر در 460 نانومتر) قرار می دهند، به ویژه برای مدیریت فتوتراپی استفاده می شوند چرا که بیلی روبین این طول موج نور را جذب می کند. این نور، نور آبی قابل مشاهده است و شامل هیچ نور ماوراء بنفشی نمی شود.
• تصمیم به شروع فتوتراپی براساس میزان و سرعت افزایش بیلی روبین سرم، سن حاملگی مادر و پس از تولد نوزاد و علت اصلی ایجاد هیپربیلیوبینمی صورت می گیرد.
عوامل موثر بر اثرگذاری فتوتراپی شامل: طول موج نور و تابش، سطح بیلیروبین، وزن تولد، سن حاملگی، سن نوزاد پس از زایمان، سطح پوست در معرض، ضخامت پوست و رنگدانه و علت ایجاد زردی است.
پس از اتخاذ تصمیم برای انجام فتوتراپی، دوز مورد نیاز و مناسب ترین روش تحویل باید تعیین شود.

اندازه تابش
• چندین روش ارائه فتوتراپی وجود دارد که همه آنها دوزهای مختلف تابش طیفی (شدت نور) را به نوزاد تحمیل می کنند.
• تنها راه مطمئن شدن از دوز دریافتی، اندازه گیری تابش اشعه در پوست توسط یک رادیوموتر فوتوتراپی است. ما از دستگاه رادیومتر Minolta Fluoro-Lite Meter 451 (AirShields – Drager) برای این کار استفاده میکنیم که در پهنای باند 400 تا 480 نانومتر طیف را اندازه می گیرد.
• بهتر است از رادیومتر خاص طراحی شده توسط خود سازنده دستگاه فتوتراپی استفاده کنید.
• میزان تابش با توجه به جایی که اندازه گیری رادیومتر انجام می شود، متفاوت است. تابش باید در 3 مکان مورد بررسی قرار گیرد که در آن نوزاد خوابانده می شود و میانگین اندازه گیری¬ها باید محاسبه شود.
• میزان تابش با افزایش فاصله از نوزاد به طور چشمگیری کاهش می یابد.
• با بالاتر بردن میزان تابش، سرعت کاهش بیلی روبین افزایش می یابد.
• ممکن است یک نقطه اشباع در μW/cm/nm 30 وجود داشته باشد که در آن افزایش تابش در افزایش سرعت افت بیلی روبین موثر نباشد. اما در حال حاضر ما حداکثر دوز فتوتراپی را نمی دانیم.
دستورالعمل های فعلی AAP نشان می دهد که در صورت نیاز فتوتراپی فشرده، چراغ های آبی باید استفاده شود و باید حداقل μW/cm/nm 30 را به حداکثر سطح موجود ارائه شود.

اندازه گیری تابش
• منبع نور را روشن کنید.
• رادیومتر را روشن کنید و دستورالعمل های جعبه را دنبال کنید.
• رادیومتر باید بین نور 0.5 تا 0.9 میکرومتر بر سانتیمتر / نانومتر را در نور سقف فلورسنت معمولی بخواند.
• رادیومتر را در اطراف پوست نوزاد، در شکم یا پشت نگه دارید و منتظر بمانید تا عدد ثابت شود.
• زمانی که نوزاد شروع به فتوتراپی کرد مقدار دوز را به عنوان مثال به صورت µ W/cm2/nm15 در نمودار نارنجی زردی نوزاد در کنار تاریخ و زمان شروع درمان یادداشت کنید.
• هدف را برای تابش> µ W/cm2/nm15 تنظیم کنید.
• رادیومتر را با استفاده از Lemex قبل و بعد از استفاده پاک کنید.
• تابش را به طور روزانه اندازه گیری کنید.
چراغ های فوتوتراپی مورد استفاده در نوزادان مراقبت

Micro Lite – چراغ های هالوژن سفید
این ها باید در بالای سر نوزاد قرار بگیرند و می توانند از10 تا30 µW/cm2/nm عرضه کنند. آنها از طریق یک لامپ هالوژنه کوارتز نور را ارائه می دهند و تمایل دارند خیلی داغ شوند، بنابراین نباید نزدیکتر از توصیه سازندگان یعنی 52 سانتی متر نسبت به نوزاد قرار گیرند. با وجود داشتن سطوح اشباع کم، چراغ ها همچنان می توانند روشن باشد پس اگر میزان اشباع کمتر از10 μW/cm2/nm باشد، لطفا آنها را به تکنسین زیست پزشکی ارسال کنید.

Fluoro-Lite ترکیب دو چراغ فلورسنت آبی و 2 چراغ فلورسنت سفید
لوله های آبی فلورسنت باید شماره سریال F20T12/BB یا TL52/20W داشته باشند تا نور خاص فتوتراپی باشند. نور آبی موثرترین نور برای کاهش بیلی روبین است. این ترکیب باید 12μW/cm2/nm را ارائه دهد. لامپ ها با گذشت زمان انحطاط می یابند به طوری که هر موردی که کمتر از 10μW/cm2/nm تابش داشته باشد باید به تکنسین زیست پزشکی برای جایگزینی لوله ها ارسال شود، حتی اگر هنوز هم به نظر می رسد که کار می کنند.هدایت نور از سمت نوزاد به طور قابل توجهی کاهش دوز ارائه شده را کاهش می دهد.

Ohmeda Biliblanket – نور آبی هالوژن
این از یک لامپ هالوژن وصل شده به یک مت فیبر نوری استفاده می کند. یک فیلتر وجود دارد که اجزای اشعه ماوراء بنفش و مادون قرمز را حذف می کند و نور نهایی یک نور با رنگ سبزآبی است. سه تنظیم وجود دارد: کم= µW/cm2/nm15 ؛ متوسط=µW/cm2/nm25 و بالا= µW/cm2/nm35. پتو باید به طور مستقیم در کنار پوست نوزاد قرار گیرد تا موثر باشد. این می تواند به عنوان منبع نور فتوتراپی یا برای دادن “دوبرابر” فتوتراپی با استفاده از خواباندن نوزاد روی پتو برای افزایش سطح در معرض استفاده شود. Biliblankets در نوزادان کمتر از 28 هفته بارداری یا نوزادان با پوست شکسته یا کاهش یافته استفاده نمی شود.

Medela Bilibed – نور فلورسنت آبی
یک لوله فلورسنت آبی به یک کابینت پلاستیکی با پوشش پلاستیکی نصب شده است تا کودک بتواند روی آن قرار بگیرد. یک کیسه لباس مانند به کودک پوشانده می شود. این لباس با لوازم جانبی به لبه های دستگاه متصل می شود. میزان تابش تا μW/cm2/nm 40 است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *